Rakovina děložního čípku

Rakovině děložního čípku lze účinnou prevencí zcela předejít

Jedno z HPV onemocnění, karcinom děložního čípku, je po rakovině prsu nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen. V České republice je tato nemoc ročně nově diagnostikována u zhruba 1100 žen a téměř polovina z nich umírá. Přitom se jedná o onemocnění, kterému lze zcela předejít.

Výskyt rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším smrtelným onkologickým onemocněním u žen v plodném věku. Podle lékařů z HPV College tkví důvody v nízké míře prevence. Pouze přibližně 50 procent žen navštěvuje pravidelně gynekologické prohlídky. V západní Evropě onemocní rakovinou děložního čípku 10 žen ze 100 tisíc, v České republice je to dvojnásobek. Přestože je screening (tj. vyhledávání časných stádií onemocnění) plně hrazen zdravotními pojišťovnami, řádně navštěvuje svého gynekologa jen o trochu více než 50 % žen v reprodukčním věku. Většina nádorů hrdla děložního se přitom vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly. Onemocnění sebou nese nejen zdravotní, ale také psychickou a ekonomickou zátěž, zasahuje do života ženy, ovlivňuje rodinné i sociální vazby. Důvodem, kvůli kterému mnohé ženy vyšetření odkládají, bývají i obavy z výsledků.

„Ženy vnímají zprávu, že jejich prvotní test, cytologie nátěru z děložního hrdla, nevyšel zcela ideálně, s úzkostí, přitom jediné, co z takové zprávy přímo vyplývá, je nutnost zpřesňujících vyšetření, případně nevelkých léčebných zákroků bez anatomických ztrát," říká MUDr. Jiří Ondruš, prezident HPV College.

„V České republice funguje v současnosti organizovaný a auditovaný screening rakoviny děložního hrdla, který umožňuje v naprosté většině případů odhalit změny, které nádoru předcházejí. Ty lze velice snadno, obvykle ambulantně, ošetřit. Léčba pokročilých nádorů přináší pacientce výrazně větší diskomfort a její výsledky nemusí být vždy povzbudivé. Nejčastěji je rakovina děložního čípku diagnostikována u žen, které přestaly chodit na preventivní gynekologické prohlídky," uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Prevence

Preventivní prohlídky u gynekologa

Ženy v České republice mají hrazené každoroční gynekologické prohlídky, v rámci kterých je jim proveden stěr z děložního čípku. Ten včas odhalí změny na děložním hrdle, které by se mohly časem vyvinout v nádor.

Očkování proti HPV

Dalším nástrojem prevence je očkování proti lidským papilomavirům (HPV), které české zdravotní pojišťovny hradí třináctiletým dívkám. Ale i ženy, které již zahájily sexuální život se mohou nechat proti HPV očkovat. Očkování se doporučuje i ženám po konizaci děložního čípku.

HPV testy

Moderní metodou a doplňkem prevence rakoviny děložního čípku pro ženy starší 30ti let je testování na vysocerizikové typy HPV, které způsobují většinu případů rakoviny děložního čípku. Test odhalí, zda má žena zvýšeno riziko rozvoje onemocnění nebo zda bude po následujících 3–5 let mimo riziko rozvoje onemocnění.

 
Konizace děložního čípku

Pokud jsou diagnostikovány změny na děložním čípku, které je třeba ošetřit, provádí se tzv. konizace děložního čípku. Konizace je vytnutí kuželu tkáně z hrdla děložního. Tvar tohoto kuželu je dán rozsahem změn na hrdle děložním. Dobře a šetrně provedená konizace odstraní buňky infikované HPV a ponechá zdravou tkáň. Současně šetří takzvané stroma čípku, aby nevedla v těhotenství k jeho oslabení a tím riziku předčasného porodu. Tento výkon lze udělat skalpelem, laserem nebo vysokoodporovým drátkem (LOOP, LLETZ). Konizaci děložního čípku lze provádět ambulantně, kdy může jít pacientka domů v den samotného zákroku.

Po výkonu se čípek hojí zhruba 6 týdnů. Je to doba, kdy ochranné procesy mohou vypudit infekci HPV z organismu. Ženám po konizaci je doporučeno očkování proti HPV, které dokáže nabudit imunitu tak, že je riziko návratu nemoci významně nižší.

 
Změny na děložním čípku a konizace: Rozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem, Ph.D.

video1_nahled

 

.

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE