Léčba

 

HPV onemocnění léčí gynekologové, onkologové, dermatovenerologové, lékaři ORL, urologové a proktologové. Vyrovnat se s výraznou zátěží, kterou HPV onemocnění pro mnohé pacienty představuje, pomáhají pacientům i psychoterapeuti.

 

Karcinom hrdla děložního – rakovina děložního čípku

Časně zachycený nádor lze chirurgicky odstranit pouze s částí čípku. Pokročilejší nádor již vyžaduje odstranění celé dělohy, vazů, které ji drží v malé pánvi, a případně okolních orgánů. Větší nádory je před operací nutno zmenšit chemoterapií. Neoperovatelné nádory se snažíme v růstu zastavit ozařováním.

Pokročilý neléčený nádor zbaví ženu možnosti donosit vlastní dítě, ale může také narušit bariéru mezi močovým měchýřem, pochvou a konečníkem tak, že moč a stolice odcházejí neovladatelně pochvou. Taková stádia jsou většinou důsledkem toho, že žena zcela opomíjela preventivní gynekologické prohlídky.

 

Karcinom vulvy (zevních rodidel) a vaginy (pochvy)

Jde sice o choroby s nižším výskytem než karcinom hrdla děložního, ale na rozdíl od něj nemají žádný existující screeningový systém. Diagnostika těchto karcinomů je relativně obtížná, a tak záchyt bývá pozdní. U obou těchto nádorů je narušení dalšího sexuálního života velmi významné. 

U karcinomu zevních rodidel je základním léčebným výkonem široká excize nádoru až odstranění zevních rodidel včetně uzlin.
U karcinomu pochvy spočívá základní terapie v operačním odstranění pochvy.

 

Kondylomata – fíčky, anogenitální bradavice

Jde o nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV. Vznik a rozvoj onemocnění podporuje macerace, výtok a nedostatečná hygiena. Typicky růžové bradavičky se rychle mění v měkké, květákovité nebo hřebínkovité útvary, často stopkaté s šedobílým povlakem na povrchu. Povlak je tvořen rozpadlou tkání a zapáchá.

Samotná kondylomata ovlivňují významně sexualitu a sebehodnocení postiženého jedince. Časté návraty onemocnění jsou pro pacientky frustrující. Než je přistoupeno k samotné léčbě, je nezbytná návštěva lékaře. Ten může, jako součást vyšetření, provést biopsii a histologické vyšetření z odebraného vzorku tkáně. U žen pak velmi často provádí tzv. cytologické vyšetření, jehož cílem je vyloučení případného maligního onemocnění děložního čípku.

Vhodné je také provedení anamnézy pohlavních chorob, neboť genitální bradavice mohou být pouze vedlejším nálezem při vyšetřování jiných sexuálně přenášených infekcí. Je na lékaři, aby zvážil i vhodnost vyšetření protilátek na přítomnost infekce HIV (AIDS).

Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak genitální bradavice léčit. Bohužel žádná z nich nenabízí 100% účinnost. Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – snesením ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním). Po odstranění rozsáhlejších kondylomat zůstávají jizvy.

 

Papillomatosa hrtanu

Léčba spočívá v chirurgickém odstraňování papillomových hmot z hlasivek. Pokusy o léčbu aplikací virostatik (léků proti virům) selhávají. Zkouší se i imunoterapie, ale bez výraznějšího efektu.

 

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE