Přenos HPV infekce
Co se děje, když se tělo infikuje HPV infekcí?
HPV infekce probíhá bez příznaků, proto se velmi rychle a často šíří.
Infekce lidskými papilomaviry je velmi častá – studie ukazují, že 80 % z nás někdy během života získá infekci některým typem HPV. Naštěstí většina z infikovaných se infekce zbaví díky dostatečně silnému imunitnímu systému.
Jak se HPV infekce šíří?
Dle našich znalostí se lidské papilomaviry nešíří ani kapénkovou infekcí jako třeba chřipka ani špinavýma rukama či předměty jako rotaviry. K přenosu je potřeba těsný dotyk sliznic či pokožky. Dále musí být narušena integrita kůže či sliznice, tedy musí existovat drobné ranky kterými virus do tkáně vstoupí. Proto je naprosto dominantní přenos HPV infekce při pohlavním styku – vaginálním, orálním a velmi často análním, kde sliznice není na takové zacházení připravena, a tak trhlinek je více.
Přítomnost HPV byla ale prokázána i v análním otvoru žen, které nikdy anální styk nepřijímaly. Tedy virus se může šířit i v tkáni. Dále jsou popisovány bradavice na těle dětí, které se koupou se svými rodiči ve vaně (nikoli v bazénu, tam není tření tak velké a bývá tam více chloru). A také přítomnost HPV virů na hlasivkách a v dýchacích cestách svědčí buď pro přestup viru tkání či možnosti přenosu sekrety pohlavních orgánů, pokud jsou dostatečně čerstvé. Ze zaschlých sekretů pohlavních orgánů se HPV již nepřenáší.
HPV se v organismu nešíří krví, proto ani u infikovaných osob není vždy možné najít protilátky proti virům v krvi. Stává se tak asi u poloviny infikovaných. Proto je po očkování důležitější přítomnost paměťových buněk než hladina protilátek.
Prevence přenosu HPV infekce
Jedinou možností, jak se nikdy nesetkat s HPV infekcí, je vyhnout se mazlení a pohlavnímu styku, a to nejen genito-genitálnímu, ale i orálnímu a análnímu. Ale to není samozřejmě rozumný přístup – další velmi účinnou prevencí je očkování proti HPV. Očkováním proti HPV lze zcela omezit nebo výrazně snížit riziko přechodu HPV v perzistentní infekci, která vede k rozvoji HPV onemocnění.
Co se děje, když se HPV infekce dostane do těla?
Po infekci nastává stadium přechodné infekce. Imunitní systém bojuje s infekcí a většinou vyhraje. Můžeme mu pomoci tím, že se vyhneme stresu, nekouříme a obecně podporujeme imunitu. I po získání infekce se můžeme očkovat, ochrana dosahuje menšího procenta, ale funguje. Vakcína v takovém případě chrání proti dalším typům HPV a proti opakované infekci.
Pokud si imunitní systém s HPV infekcí neporadí a infekce u low risk (nízkorizikových) virů je aktivní, dokáže do 3 týdnů až 8 měsíců (někdy později), vytvořit kondylomata (genitální bradavice).
Pokud infekce u vysocerizikových high virů přetrvává déle než 6 měsíců, začíná se významně zvyšovat riziko, že v organismu nastartuje buněčné změny, které vedou v horizontu let k rozvoji zhoubných nádorových změn. Nejčastěji se tak děje na hrdle děložním, ale může to být i v pochvě, na vulvě, v anální otvoru, na penisu či v krčních mandlích.
Genitální bradavice
Pokud se objeví bradavice čili kondylomata, je nutné včas navštívit lékaře a začít tento stav řešit. V některých případech se stává, že bradavice samy odpadnou. Zbylá je nutno zničit odstraněním skalpelem, ostrou lžičkou, laserem či různými de facto leptajícími činidly (kyselina trichloroctová, podofylin, podofylotoxin, fluorouracil) s případnou imunomodulací (imiquimod). Systémově jsou někdy podávány interferony nebo isoprinosine.
Děložní čípek
Změny na hrdle děložním mají svůj screening, tj. vyhledávání časných stádií onemocnění. Pokud žena dochází na pravidelní gynekologické prohlídky, gynekolog jí každý rok odebírá buňky z hrdla děložního. Ty vyhodnotí akreditovaná laboratoř a snaží se odhalit počínající buněčné změny v důsledku HPV infekce.
Výsledek cytologie (stěru z děložního čípku) se skrývá pod zkratkami:
NILM – vše v pořádku
ASCUS, AGUS – nálezy nejasné, je potřeba je s odstupem zkontrolovat
LGSIL – nálezy podezřelé, kontrola za 3–6 měsíců
HG SIL – nálezy přednádorové, odběr tkáně z nejpodezřelejších míst. Pokud je ověřen nález HGSIL z odebraného vzorku tkáně, je vhodné infikovanou tkáň odstranit vyříznutím, což se na hrdle děložním označuje jako konizace.
Po konizaci se pokračuje ve sledování pacientky. I po konizaci má smysl se nechat naočkovat. Prokazatelně se tím sníží riziko rozvoje nových změn na hrdle děložním.
Jiná místa a onemocnění
Při hledání nádorů na jiných místech, než je děložní čípek, musíme počkat na jejich projevy – výrůstky, vřídky, škrábání v krku, stridor apod.
Lze HPV infekcí léčit?
Umíme odstranit jen projev infekce, nikoli infekci samotnou. Infekci HPV nelze vyléčit. Vítězství, a je to možné i po operačním řešení projevů infekce, musí dosáhnout imunitní systém každého z nás. My jej můžeme podporovat nespecifickou podporou imunity nebo cíleným očkováním proti nejčastějším typům HPV.
.