Nejčastější dotazy a omyly

 

 

ZÁKLADNÍ (A STÁLE SE OPAKUJÍCÍ) OMYLY

HPV se týká pouze žen

Pravdou je, že nákaza HPV se týká stejnou měrou žen i mužů. Muži jsou navíc nejčastějšími přenašeči HPV infekcí na své partnerky či partnery. Stejně jako pro ženy ale existuje možnost vakcinace proti HPV (nonavalentní vakcínou).

HPV způsobuje rakovinu děložního čípku 

HPV může způsobit celou řadu závažných onemocnění u žen i u mužů – rakovinu děložního čípku, vulvy, vaginy, či penisu. Pro obě pohlaví společně platí riziko onemocnění rakovinou v oblasti hlavy a krku, rakovinou análního otvoru, papilomatózou hrtanu a HPV infekce způsobuje také genitální bradavice.

Očkovat se mohou jen ti, co nezapočali sexuální život

Vakcína proti HPV má největší efekt, když je aplikována před zahájením sexuálního života, tj. v době, kdy se jedinec ještě nesetkal s žádným z HPV virů. Účinnost vakcíny je ale prokázána i pro ženy a muže, kteří jsou již sexuálně aktivní. Vakcína snižuje riziko recidivy onemocnění a již sexuálně aktivní jedince:

  • chrání proti dalším typům HPV obsaženými ve vakcíně, se kterými se ještě nesetkali,
  • chrání proti opakované infekci.

Vakcíny proti HPV způsobují vážné komplikace a úmrtí

Ve světě již bylo podáno přes 206 miliónů dávek vakcíny proti HPV. Četnost výskytu nežádoucích účinků je zcela srovnatelná nebo nižší než u jiných běžně používaných vakcín. Vakcíny neobsahují virový genom, a to ani "oslabený" (jak se často nepravdivě uvádí). Vakcíny schválily a jejich bezpečnost opakovaně potvrdily FDA (USA), EMA (EU), WHO i české lékařské odborné společnosti. Členové HPV College a další lékaři obeznámeni s problematikou HPV očkují nejen své pacienty, ale také sebe a své blízké.

(NE)VHODNOST VAKCINACE

Nemohu se nechat očkovat, již jsem prodělal konizaci

Vždy je důležité doporučení lékaře, který zná přesnou anamnézu, ale Česká gynekologická a porodnické společnost ČLS JEP a další odborné společnosti doporučují očkování konizovaných žen -> vakcína je chrání proti dalším typům HPV a snižuje nebo zmírňuje riziko recidivy onemocnění.

Nemohu se nechat očkovat, mám sníženou imunitu

Problémy se sníženou imunitou většinou nebrání v očkování proti HPV. Očkování proti HPV naopak podpoří organizmus v boji s případnou nákazou HPV infekcí

Nemohu se nechat očkovat, plánuji totiž otěhotnět

V průběhu očkování otěhotnělo několik tisíc žen, v průběhu zavádějících studií také. Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Pokud je žena již těhotná, doporučuje se počkat s očkováním po porodu – v těhotenství je vždy snaha minimalizovat veškeré léky. Očkování po porodu se doporučuje po šestinedělí.

MECHANIZMUS HPV INFEKCE

Zjistili mi HPV pozitivitu / HPV onemocnění - partner mi musel být nevěrný

Nositelem HPV infekce je v nějakém momentu života až 80 % z nás. U někoho HPV infekce vymizí, u někoho může roky přetrvávat a až po několika letech se projevit rozvojem HPV onemocnění. Nelze tedy s určitostí říct, kdy a od koho se jedinec nakazil.

Nemám HPV onemocnění, nemám HPV

HPV infekce může v těle setrvávat řadu let a nijak se neprojevit. Proto se HPV infekce tak rychle šíří a je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Od chvíle nákazy do rozvoje genitálních bradavic nebo papilomatózy hrtanu uplyne několik měsíců. V případě karcinomů je to několik (i desítek) let.

 

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

PŘENOS INFEKCE HPV

Mohu se nakazit v bazénu, v sauně, na toaletě, použitím stejného kartáčku, ručníku, atd.?

Není třeba se obávat nákazy HPV při civilním kontaktu. HPV na vzduchu vydrží jen velmi krátce, není třeba se bát nákazy na toaletách apod. Infekce HPV se přenáší intimním kontaktem – pro přenos je nutný kontakt kůže/sliznice s anogenitální oblastí nositele (tedy při pohlavním styku nebo orálně-genitálním styku). Infekce HPV se nepřenáší krví. HPV se v krvi nevyskytuje, je pouze v postižených tkáních.

Mám HPV onemocnění. Mohu ho přenést na své miminko?

HPV se může přenést při porodu – u novorozence může způsobit respirační papilomatózu nebo genitální bradavice. Další možnosti přenosu jsou téměř vyloučené

Mám/měl jsem genitální bradavice. Jak dlouho budu rizikový pro svou partnerku?

Neexistuje žádné časové omezení a nic nelze s určitostí předpovědět. Největší riziko nákazy je při výsevu onemocnění. Odstranění projevů onemocnění neznamená, že již pacient není nositelem HPV infekce, ale to je v určitě chvíli 80 % populace. Proto není důvod k celibátu. 

Doporučuje se:

  • Posilovat imunitu, nekouřit.
  • Pacient/ka i partner/ka by se měli naočkovat proti HPV
  • U pacienta snižuje očkování riziko recidivy onemocnění.
  • U partnera očkování chrání proti nákaze a rozvoji onemocnění.
 
LÉČBA A DIAGNOSTIKA HPV INFEKCE

Jak mohu vyléčit HPV infekci??

Léčit lze pouze projevy onemocnění, které se rozvinulo na základě nákazy infekcí HPV. Samotnou infekci HPV LÉČIT NELZE. S HPV infekcí si ve většině případů poradí autoimunitní systém člověka. Přibližně u 20 % nakažených osob ale vede perzistence infekce k rozvoji některého z HPV onemocnění.

Zjistili mi HPV onemocnění. Má jít můj partner také na vyšetření nebo HPV testaci?

Pokud partner/ka nemá projevy některého z HPV onemocnění, není třeba podstupovat žádná vyšetření nebo HPV testaci. 

Doporučuje se:

  • vakcinace proti HPV obou partnerů, posilování imunity, nekouření apod.
  • ženy by měly pravidelně docházet na preventivní gynekologické prohlídky.

Mám pozitivní / negativní test na HPV. Co to znamená?

Zdravý, běžný pacient
Existence nebo absence infekce HPV nemá vypovídající hodnotu pro budoucí vývoj. Znamená pouze, že v tento moment je jedinec HPV pozitivní (což neznamená, že u něj dojde k rozvoji HPV onemocnění) nebo HPV negativní (což neznamená, že u něj již nikdy nemůže dojít k rozvoji HPV onemocnění).

Pacient/ka se zdravotními obtížemi
HPV testace se používá jako doplňující vyšetření při rozhodování o budoucí léčbě / nutnosti sledování.

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE