Léčba časných stádií HPV onemocnění

HPV onemocnění je důležité zachytit a léčit včas

HPV infekci nelze léčit. Lze léčit pouze její projevy, tedy HPV onemocnění. Podle toho, jaké tyto projevy jsou, a na jakém místě na těle se objevily, přistupujeme k jejich léčbě.

Pokud máte podezření na HPV onemocnění, vždy můžete kontaktovat Vašeho gynekologa (ženy) nebo praktického lékaře (muži), případně ambulantního specialistu.

Výsledek preventivního stěru lehce mimo normu, pozitivní HPV test, mírné nepravidelnosti tkáně z odběru z děložního čípku.

V případech, kdy cytologický stěr, odebraný v rámci preventivní prohlídky, vyjde lehce mimo normu, test na přítomnost HPV vyjde pozitivni, případně vzorek odebrané tkáně z děložního čípku vykazuje mírné abnormality, je většinou doporučeno cca 6 měsíců vyčkat a poté zopakovat vyšetření.
V současné době mnozí experti doporučují aktivnější přístup - je-li vyloučena závažnější přednádorová změna, je vhodné zvážit lokální aplikaci zdravotnických prostředků, které mají prokázáno na základě realizovaných klinických studií, že po jejich užití je výrazně větší šance na normalizaci cytologického stěru a vymizení HPV infekce.
V idealním případě využití těchto zdravotnických prostředků předchází vyšetření expertem v kolposkopii, který vyloučí přítomnost přednádorových změn či nádoru děložního čípku. Seznam těchto expertů je možno najít na kolposkopie.eu

reklamní sdělení

Časně zachycené přednádorové změny na děložním hrdle

Časně zachycené přednádorové změny lze ošetřit konizací – vytnutím části hrdla děložního.
To jsou výkony krátké a většinou nekomplikované.

 

video1_nahled

 

Genitální bradavice

U genitálních bradavic spočívá léčba v lokálním ošetření nebo chirurgickém odstranění ložiska infikovaných buněk – snesení, vypálení či chemická destrukce. U pochvy nebo rodidel ve vyříznutí tkání sliznice.

Výrůstky na rodidlech a kolem konečníku lze konzultovat s gynekologem, dermatovenerologem, urologem ev. proktologem.

Hlava a krk

Slizniční změny v oblasti úst, změny hlasu a trvalé škrábání v krku patří do oboru otorinolaryngologie.

Jak se vyhnout opakování HPV onemocnění

Očkování je jedinou primární prevenci všech s HPV infekcí spojených lézí. Dokáže však i snížit procento rekurence (návratu) projevů infekce.

 

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE