HPV testy

Moderní doplněk k prevenci rakoviny děložního čípku.

HPV testací zjistíte, zda je v těle přítomna infekce HPV. Pozitivní nález neznamená, že zcela jistě onemocníte HPV chorobou. Ani negativní nález neznamená, že jste zcela bez rizika a můžete opomíjet prevenci HPV onemocnění.

O HPV testu

HPV test je novou, moderní automatizovanou metodou, která zjišťuje přímo přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost viru HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku.

Pozitivní a negativní výsledek HPV testu

V případě, že výsledkem testu je pozitivní nález, znamená to, že je žena infikována vysoce rizikovým typem infekce HPV a může být ohrožena vznikem rakoviny. Pozitivní nález neznamená, že žena rakovinu již má, nebo že ji v budoucnu bude určitě mít. Takový nález pouze znamená, že pacientka vyžaduje další a častější sledování, případně léčbu podle vyhodnocení nálezu lékařem.

Pokud je výsledkem testu nález negativní, znamená to, že HPV infekce v těle nebyla zjištěna. Riziko vzniku rakoviny děložního čípku je zanedbatelné i pro dalších 5–10 let. Nicméně žena by měla nadále docházet na pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Pro koho je HPV test vhodný?

HPV test je vhodný pro ženy starší 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikovány vysoce rizikovým typem viru HPV a chtějí se cítit v bezpečí i v následujících 3–5 letech. Doporučuje se také ženám mladším 30 let, jejichž cytologický stěr je normální, ale s výskytem nepravidelností (tzv. ASC-US), jejichž původ může/ale nemusí být způsoben virem HPV.

Proplácí HPV test pojišťovna?

Pojišťovna hradí toto vyšetření pouze v případě pozitivního cytologického nálezu a na základě doporučení lékaře. Pacientka si nicméně test může kdykoliv vyžádat a uhradit ze svých prostředků.

Jaké testy jsou k dispozici?

Existuje poměrně velké množství HPV testů. Tyto testy pomocí genetických metod hledají genetické informace DNA nebo mRNA lidských papilomavirů. Pokud jsou založeny na hledání DNA, při pozitivitě ukazují, že jsou viry v organismu přítomny. Druhý typ, který je založený na hledání mRNA, ukazuje, že se viry v organismu množí.

Testy provádí gynekolog. U mužů může test provést urolog nebo dermatovenerolog. Poté jsou vyhodnoceny ve specializovaných laboratořích.


Jak a kdy se testy používají v ČR

Pozitivita znamená, že virus v organismu je. Negativita že v něm velmi pravděpodobně není. Nicméně teprve více jak půlroční přítomnost viru znamená, že organismus infekci nepřekonal sám a hrozí rozvoj nemocí způsobených HPV. HPV testy se u nás používají, abychom věděli, jak rychle máme ošetřovat případné změny na hrdle děložním.

Přítomnost viru vede v takovém případě k volbě časnější a rozsáhlejší operace. V některých zemích se přítomnost HPV virů používá jako základní vyhledávací metoda. Ta žena, která je v testu pozitivní, se teprve zkoumá cytologicky. U nás je toto vyhledávání založeno právě na cytologickém vyšetření.

Kdy je HPV test zbytečný?

HPV test je vhodným doplňkem k prevenci rakoviny děložního čípku. V jiných případech je mnohdy zbytečný – vzhledem k vysokému výskytu infekce HPV v populaci a současně velké schopnosti organismu infekci spontánně překonat, je testování při pozitivitě sexuálního partnera nebo třeba po nechráněném styku s rizikovým partnerem zbytečné.

Pokud byste se nechali v takovém případě otestovat a test byl pozitivní, stejně nezbývá nic jiného než podpořit imunitu, nestresovat se, nekouřit, dodržovat principy zdravého životního stylu a doufat, že tělo HPV infekci překoná. HPV infekci nelze nijak léčit, léčit lze pouze její projevy, tedy situace, kdy organizmus HPV infekci nepřekonal a došlo k rozvoji HPV onemocnění.

HPV testy: Videorozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem, Ph.D.


video4_nahled

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE