HPV a muži

Muži HPV nejen přenáší, ale i u nich dochází k rozvoji onemocnění

Jako každou pohlavně přenosnou nemoc, i infekci HPV samozřejmě mohou získat i muži. Platí pro ně to samé, co pro ženy: až 80 % z nich v průběhu života HPV infekci získá, ale většina infikovaných se díky vlastní imunitě infekce opět zbaví.

HPV onemocnění u mužů

Neonkogenní typy lidského papilomaviru (6, 11) způsobují mužům nezhoubná, ale velmi nepříjemná a frustrující onemocnění – genitální bradavice nebo papilomatózu hrtanu. Onkogenní HPV typy mohou vést až k rozvoji nádoru řiti nebo penisu. HPV může také způsobit rozvoj karcinomu v oblasti hlavy a krku – hrtanu, kořene jazyka nebo krčních mandlí. Čím dál tím větší procento (nyní cca 10 %) výskytu těchto nádorů je svyvoláno s infekcí HPV, což se spojuje s oblibou orálního sexu.

Projevy HPV onemocnění

Infekce se zřídkakdy navenek projevuje. Zhruba čtyři z pěti infikovaných nemá žádné potíže ani v následujících letech po infikování, ale u zbylé pětiny nakažených po několika měsících nebo letech dochází k rozvoji onemocnění. Vývoj od infekce k nádoru trvá průměrně 15 let. Vývoj od infekce k vzniku kondylomat (genitálních bradavic), které jsou snadno viditelné, pouhé 4 měsíce.

Léčba HPV onemocnění u mužů

V současnosti nelze léčit příčinu (tedy přímo HPV infekci), ale pouze možné následky. Muž se při nálezu změn na genitálu, v okolí řiti či v oblasti krku vydá za urologem, dermatovenerologem nebo specialistou ORL.

V případě výskytu genitálních bradavic se využívá celé řady způsobů léčby – od užívání nejrůznějších předepsaných mastí a krémů, přes zmrazení bradavic, až po chirurgické odstranění postižené tkáně. V případě papilomatózy hrtanu spočívá léčba v chirurgickém odstraňování papilomových hmot z hlasivek. A pokud HPV infekce dospěje až k rakovině, léčba je pak samozřejmě složitá a dlouhá.

Testování na HPV u mužů

Nemá větší smysl určovat přítomnost HPV, teprve jeho přítomnost opakovaná, tedy dlouhodobá infekce, vede k změnám v tkáních. A hlavně infekci HPV nelze léčit. Lze pouze odstranit její projevy.

Prevence HPV onemocnění u mužů

Na rozdíl od ženské populace, kde je zaveden screening rakoviny děložního čípku, není pro muže žádný takový systém screeningu (tj. včasného vyhledávání počátečních stádií onemocnění) možný. Proto má tak zásadní význam očkování proti HPV i u mužů. Většina vyspělých států tedy hradí očkování i chlapcům. K tomuto kroku přistoupila i Česká republika a 13tiletým chlapcům hradí očkování z veřejných prostředků. Očkování je jednak ochrání před zmíněnými projevy, dále se nemusí bát, že přenesou HVP infekci na svou budoucí partnerku a v neposlední řadě se očkováním dívek i chlapců zvyšuje kolektivní imunita, která obecně vede k snížení výskytu viru v populaci.  Očkovat proti HPV má ale smysl i po zahájení sexuálního života. I poté si muži výrazně sníží riziko rozvoje HPV onemocnění.

Videorozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem, Ph.D. na téma HPV a muži 

video5_nahled

  

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE