Gynekologické preventivní prohlídky a screening rakoviny děložního čípku
MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D.
Pravidelný screening je jedním ze základních pilířů prevence rozvoje nádoru děložního čípku. Cytologický stěr, tedy postup, kdy se odebírá vzorek z povrchu děložního hrdla, je vyšetření nebolestivé, přináší však jistý diskomfort. Výsledkem je zjištění, zda je žena zdravá, nebo zda je v rizikové skupině a má být dále sledována nebo léčena, uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, PhD. v dalším pokračování série video-rozhovorů.
Prevence však není pouze o screeningu rakoviny děložního hrdla. „V rámci gynekologických prohlídek může lékař zachytit některá vzácnější nádorová, ale i nenádorová onemocnění, která mohou mít poměrně nenápadné příznaky – například některé druhy zánětů, vyvíjející se děložní myom nebo cysty na vaječnících," vysvětluje MUDr. Dvořák. Každý gynekolog má také možnost pacientkám pomoci i v rámci dalších screeningových programů – karcinomu prsu, kdy ženy odesílá na mamografické vyšetření, a karcinomu tlustého střeva, pro který může ženě nabídnout test prováděný doma.
Účast na prevenci se zvyšuje
Pohled na statistiky je potěšující. Zatímco okolo roku 2000 se každoročně screeningu karcinomu hrdla děložního účastnilo asi 30 % žen, nyní je to přes 60 % žen. „Kdyby se vzaly všechny ženy, které si alespoň jednou za tři roky nechaly test udělat, tak už je to asi 80 % žen, což je srovnatelné s evropskou špičkou," uvádí MUDr. Dvořák. Nejohroženější skupinou jsou podle něj ženy 50leté a starší, které mají tendenci prevenci podceňovat.
Pokud žena nemá svého gynekologa, nemá kamarádky nebo známé, které by jí lékaře doporučily a nemá ve svém regionu lékaře přijímajícího nové pacientky, může se obrátit na svojí zdravotní pojišťovnu, která má povinnost registrujícího lékaře zajistit.