Genitální bradavice
Genitální bradavice jsou velmi nepříjemným a zároveň nejrozšířenějším HPV onemocněním. Napadá ženy i muže, výrazně snižuje kvalitu života pacientů a stává se stále větším zdravotnickým problémem.
Genitální bradavice, kondylomata acuminata – co to je?
Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Jedná se o velmi nepříjemné a frustrující onemocnění, které se bohužel i po vyléčení velmi často vrací. Genitální bradavice jsou ve více než 90 % případech způsobeny infekcí HPV typu 6 a 11. Přenáší se zejména sexuálním kontaktem, včetně orálního a análního sexu nebo při mazlení.
Jejich vzhled se může značně lišit – od drobných bradaviček až po rozsáhlé léze deformující zevní genitál. Mohou způsobovat nepříjemné pálení, svědění, krvácení a bolest. Počáteční stádia onemocnění ale mohou probíhat i bez sujektivních příznaků. Pacient si časem všimne drobných pupínků nebo uzlíků na genitáliích, které se postupně zvětšují. Zpočátku velkému počtu pacientů vadí spíše estetický efekt a neuvědomují si zdravotní riziko pro sebe i partnera. Je jim to nepříjemné řešit a bojí se jít k lékaři, nevědí, co mají dělat.
Onemocnění se postiženým pacientům bohužel velmi často vrací, a to i po chirurgickém odstranění lézí. Kromě těchto zdravotních komplikací přinášejí genitální bradavice pacientům i značný psychosociální dyskomfort, mohou způsobit deprese, nízké sebehodnocení a velmi často narušují partnerské vztahy.
Výskyt genitálních bradavic
Genitální bradavice je vůbec nejčastější HPV onemocnění, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste. Podle dat z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za poslední dekádu zvýšila prevalence genitálních bradavic čtyřikrát. To potvrzují i data z vybraných pracovišť na Slovensku a v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi.
„Setkáváme se stále s vyšším počtem případů genitálních bradavic u mužů i žen. Jejich léčba je náročná, pro pacienta velmi nepříjemná a onemocnění se poměrně často vrací. Věk pacientů se navíc neustále snižuje. Výsledky nejrozsáhlejší studie, která zkoumala výskyt genitálních bradavic mezi ženskou populací, ukázaly, že se s genitálními bradavicemi do svých 45 let setká jedna z deseti žen." Říká prof. Jana Hercogová, prezidentka Evropské akademie dermatologie a venerologie.
„Vzrast počtu hlásených pohlavnych chorôb na Slovensku je za posledných 20 rokov na takmer dvojnásobku, u nehlásených je to pák takmer štvornásobok. V súčasnosti je pohlavnou chorobou číslo jedna jednoznačne condylomata acuminata, známa ako genitálne bradavice. Za posledných 10 rokov vzrástol počet nakazených genitálnymi bradavicami o viac ako 70 %." potvrzuje prof. MUDr. Danka Švecová, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN v Bratislavě.
Vzrůstající trend potvrzuje i nedávná studie imunologa RNDr. Marka Petráše, která byla publikována v zahraničních odborných časopisech. Cílem této průřezové studie bylo stanovit prevalenci a incidenci genitálních bradavic na základě dotazníkového průzkumu mezi obyvateli České republiky a zhodnotit jejich rizikové faktory. Průměrná roční incidence v letech 1985–2013 dosahovala v České republice 2,1 případů na 1000 obyvatel ve věku 16–55 let. V letech 2010–2013 se ale v ČR roční incidence značně zvýšila na 4,4 na 1000 obyvatel. Do počátku roku 2014 mělo s tímto onemocněním vlastní zkušenost 5,5 % českých obyvatel, nejčastěji ve věku 21–30 let. Nejsilnějším rizikovým faktorem byl sexuální partner s genitálními bradavicemi. „Studie zároveň odhalila alarmující fakt, že téměř 23 % postižených genitální bradavice neřeší, protože je pravděpodobně nepovažují za onemocnění ," upozorňuje RNDr. Marek Petráš.
Přenos genitálních bradavic
Osoba, která trpí výsevem genitálních bradavic je pro svého sexuálního partnera vysoce infekční a přenos onemocnění je velmi pravděpodobný. Rizikový je i orální sex, kdy se infekce HPV typu 6 a 11, která způsobuje genitální bradavice, může přenést do oblasti krku a vést k rozvoji papilomatózy hrtanu. Od momentu nákazy po rozvoj onemocnění může uplynout cca 6 týdnů až 2 roky, ale nejčastější dobou jsou 3–4 měsíce.
Co znamená onemocnění pro pacienta
Genitální bradavice sice nejsou život ohrožující choroba, ale mnohdy sebou nesou klinické symptomy jako pálení, svědění, krvácení a bolest. Navíc je toto onemocnění pro pacienta velmi frustrující a může mít zásadní vliv na sexuální život partnerů. Sociální stigma je spojeno se všemi sexuálně přenosnými nemocemi, genitální bradavice nejsou výjimkou.
Prevence
Kromě sexuální abstinence nebo absolutní celoživotní monogamie páru je jedinou účinnou prevencí očkování proti HPV. Čtyřvalentní vakcína a devítivalentní vakcína chrání proti HPV typům 6 a 11, které způsobují 99 % výskytu genitálních bradavic. Vysokou ochranu vakcíny proti genitálním bradavicím potvrzují i výsledky studie RNDr. Petráše.
„Očkování čtyřvalentní HPV vakcínou snížilo výskyt genitálních bradavic o 91 % oproti neočkovaným. Také opakovaný výskyt genitálních bradavic byl jen u 1 % očkovaných, zatímco u téměř 11 % neočkovaných se genitální bradavice opakovaly. Očkování tak snížilo jejich opakování o minimálně 65 %." popisuje výsledky studie RNDr. Petráš. Dalšími důležitými zásadami při prevenci je především zodpovědné sexuální chování a dostatečná hygiena.
Léčba
Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které řada pacientů podceňuje a včas neléčí. Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak genitální bradavice léčit. Bohužel žádná z nich nenabízí 100% účinnost. Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – snesením ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním). Pacienty může ošetřit lékař přímo v ordinaci lokální léčbou, dostupná je i léčba mastmi, kterou si mohou aplikovat sami pacienti v soukromí domova.
Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, měl by se nechat vyšetřit i druhý partner. Pokud má pacient podezření, že se nakazil, léčbě bude předcházet klinické vyšetření. To provádí gynekolog nebo dermatovenerolog. Na základě vyšetření lékař doporučí nejvhodnější léčebný postup.