Onemocnění

 

Zhoubná onemocnění – rakovina

HPV nezpůsobuje jen rakovinu děložního hrdla

Onkogenní typy HPV mohou vést k rozvoji rakoviny u žen i mužů. Nejznámější z nich je rakovina děložního hrdla. Karcinom děložního hrdla ale není jediné onemocnění, které má souvislost s HPV infekcí. Lidské papilomaviry napadají různá místa na těle mužů i žen a u obou pohlaví mohou vést k rozvoji závažných onemocnění.

Karcinom hrdla děložního – rakovina děložního čípku

Po rakovině prsu se jedná o druhou nejčastější rakovinu u žen. Velmi často je napadá v produktivním věku a kromě ohrožení života přináší velkou psychickou i fyzickou zátěž. Toto nádorové onemocnění vzniká průměrně za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV. Tato infekce probíhá bez příznaků a většinou po čase odezní. Ale pokud se tak nestane a infekce v těle přetrvává, může dojít k abnormálním změnám na děložním čípku (léze). Některé léze se sami zhojí, ale některé se vyvinou v prekancerózy (předrakovinové změny) a následně v rakovinu děložního čípku. Ta se projevuje krvácením po styku, bolestmi v zádech a podbřišku a krvavými výtoky.
Výskyt rakoviny děložního čípku v České republice je přes 16 případů na sto tisíc žen, tedy ročně okolo 900 nových onemocnění a 400 úmrtí*. Bohužel jsou to jedna z nejhorších čísel v Evropě.
* údaje za rok 2015; zdrojem zobrazených dat je Národní onkologický registr spravovaný ÚZIS ČR a databáze demografických údajů ČSU, dostupné na http://www.svod.cz/.

Karcinom vulvy (zevních rodidel) a vaginy (pochvy)

Jde sice o choroby s nižším výskytem než karcinom hrdla děložního, ale na rozdíl od něj nemají žádný existující screeningový systém. Diagnostika těchto karcinomů je relativně obtížná, a tak záchyt bývá pozdní. U obou těchto nádorů je narušení dalšího sexuálního života velmi významné.

Karcinom oblasti hlavy a krku

Pojem karcinomy hlavy a krku zahrnuje především zhoubné (maligní) nádory, vycházející ze sliznice horních dýchacích a polykacích cest. V celosvětovém měřítku se jedná o 5. nejčastější zhoubné nádory. Karcinomy této oblasti vznikají v typickém případě následkem poškození sliznice kouřením cigaret, dýmek anebo žvýkáním tabáku, ale některé případy souvisí právě s infekcí HPV. A dle odborníků právě počet karcinomů v oblasti hlavy a krku, které jsou spojeny s infekcí HPV, dramaticky roste.

 

Rakovina análního otvoru

Kolem 60 % případů análního otvoru je způsobeno infekcí HPV. Riziko zvyšuje anální styk. Počet případů HPV karcinomů v oblastí ánu celosvětově stoupá.

Rakovina penisu

Vzácnější karcinom postihující muže.

 

Nezhoubná onemocnění

Nezhoubná, ale velmi nepříjemná a frustrující onemocnění

Genitální bradavice (Kondylomata) – fíčky, anogenitální bradavice

Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Jedná se o velmi nepříjemné a frustrující onemocnění, které se bohužel i po vyléčení velmi často vrací. Genitální bradavice se stávají čím dál větším zdravotním problémem. Jejich výskyt v poslední dekádě dramaticky vzrostl, a to zejména u mladých lidí. Ze sledování výskytu tohoto onemocnění, který je zaveden například ve Velké Británii, vyplývá, že počet případů výskytu genitálních bradavic se od roku 1972 do roku 2006 zvýšil více než pětkrát, a to s největší prevalencí u mladých žen a mužů ve věku mezi 16 a 24 lety. Nejrozsáhlejší studie z roku 2007 ukázala, že genitální bradavice se objeví u 1 z 10 žen do věku 45 let. Výskyt onemocnění prokázala i studie z České republiky.

Cervikální léze – cervikální intraepiteliální neoplasie

Tyto léze na hrdle děložním vznikají po infekci HPV během několika let. Mohou se projevovat krvácením po styku nebo chronickým výtokem. Zvolna rostou a ty, které způsobují vysoce rizikové HPV typy, se mohou postupně změnit v nádor hrdla děložního. Na druhou stranu část z nich, zejména u mladých dívek, se může zhojit bez léčby. Ověření charakteru těchto změn je možné kombinací cytologického vyšetření (vyšetření buněk setřených z povrchu hrdla děložního) a kolposkopie (speciálního zobrazení hrdla děložního pod mikroskopem s velkou ohniskovou vzdáleností). U změn na děložním čípku, které je třeba ošetřit, se provádí konizace.

Papillomatosa hrtanu

Onemocnění je charakteristické prorůstáním bradavičnatých papillomových výrůstku v oblasti hrtanu a hlasivek. Způsobuje těžké poruchy hlasu, od chraptivosti až po úplné bezhlasí. Zároveň papillomové hmoty v hrtanu působí jako cizí těleso v krku. Mohou být příčinou poruchy dýchání a pocitu dušení. Přesná data o výskytu onemocnění v ČR nejsou známa, protože povinnému hlášení toto onemocnění nepodléhá. Zdroje z USA a Dánska uvádějí 4,5 případů na 100 000 obyvatel u dětí a 2 případy na 100 000 obyvatel u dospělých. Podle našich zkušeností však četnost onemocnění nápadně narůstá.

Rekurentní respirační papilomatóza

HPV onemocnění, které vznikne na základě přenosu HPV infekce z matky na dítě při porodu. Onemocnění má podobný průběh jako papilomatóza hrtanu a novorozenec musí bohužel podstupovat operační zákroky v celkové anestézii.

 
Videorozhovor s MUDr. Vladimírem Dvořákem, Ph.D.:
video8_nahled
Další videa o problematice HPV najdete zde >>>

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

TIP NA LÉKAŘE

Zde najdete tipy na gynekologické ordinace, na které se můžete ohledně HPV problematiky obrátit.

NAJDI SPECIALISTU

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE