Léčba HPV onemocnění

HPV onemocnění je důležité zachytit a léčit včas

HPV infekci nelze léčit. Lze léčit pouze její projevy, tedy HPV onemocnění. Podle toho, jaké tyto projevy jsou, a na jakém místě na těle se objevily, přistupujeme k jejich léčbě. Pokud máte podezření na HPV onemocnění, vždy můžete kontaktovat Vašeho praktického lékaře nebo tyto specialisty:

Hlava a krk

Slizniční změny v oblasti úst, změny hlasu a trvalé škrábání v krku patří do oboru otorinolaryngologie.

Anogenitální oblast

Výrůstky na rodidlech a kolem konečníku lze konzultovat s gynekologem, urologem ev. proktologem. Nejširší možnosti léčby genitálních bradavic mají dermatovenerologové.

Časná stádia

U genitálních bradavic spočívá léčba v lokálním ošetření nebo chirurgickém odstranění ložiska infikovaných buněk – snesení, vypálení či chemická destrukce. U pochvy nebo rodidel ve vyříznutí tkání sliznice. Časně zachycené nádory hrdla děložního a přednádorové změny lze ošetřit jen konizací – vytnutím části hrdla děložního.

To jsou výkony krátké a většinou nekomplikované. Rizikem je vysoká míra znovuobjevení se onemocnění (rekurence), a to zejména u genitálních bradavic.

Pokročilé nálezy na děložním čípku

Pokročilejší nálezy se řeší amputací hrdla děložního, odstraněním dělohy a jejích vazů a pánevních uzlin. U pokročilých nálezů, kdy nádor opouští dělohu a prorůstá do okolí, můžeme k zastavení růstu nádoru použít ozařování. U velkých, ale na hrdlo děložní ohraničených nádorů, lze takové před operací zmenšit pomocí chemoterapie.

Pokročilé nálezy na dalších místech na těle

V ostatních lokalizacích se projevy HPV infekce prostě musí vyříznout.

Jak se vyhnout opakování HPV onemocnění

Očkování je jedinou primární prevenci všech s HPV infekcí spojených lézí. Dokáže však i snížit procento rekurence (návratu) projevů infekce.

.

PORADNA

Pokud jste nenalezli odpověď na to co hledáte, můžete se nás zeptat prostřednictvím naší online poradny.

VSTOUPIT DO PORADNY

HPV GUIDE

Jste odborník ve zdravotnictví a máte zájem o více informací o problematice HPV?

PŘEJÍT NA HPV GUIDE